Maglite

Maglite – to amerykański producent latarek, jeden z najbardziej znanych „klasyków” branży, do dziś obecny na rynku. Historia firmy to dzieło przede wszystkim jednego człowieka. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, lecz wychowany w Chorwacji Anthony Maglica we wczesnych latach pięćdziesiątych emigrował do USA ze zniszczonej przez wojnę i komunizm ojczyzny. W momencie wyjazdu w ogóle nie znał języka, więc codziennie, wytrwale uczył się słówek, jednocześnie łapiąc kolejne różnorakie prace. W takiej sytuacji trudno było oszczędzić choćby najmniejszą sumę, jednak ostatecznie ambitny Chorwat odłożył 125 dolarów na pierwszą tokarkę. Tak rozpoczęła się historia jego firmy, jednoosobowego przedsiębiorstwa z warsztatem w małym garażu w Los Angeles. Choć początki marki były wyjątkowo skromne, od tego momentu Tony Maglica wiedział już, że oto skończyły się jego dni dorabiania u innych pracodawców, a jego biznes w 1955 roku ruszył pod nazwą Mag Instrument.

Początkowo producent zajmował się wytwarzaniem detali dla przemysłu, lotnictwa oraz branży zbrojeniowej. Twórca bardzo szybko zbudował sobie świetną reputację na rynku, dzięki swojej wydajności, pomysłowości, oraz wyjątkowej jakości i staranności wykonania. Kolejne lata Anthony Maglica przeznaczył przede wszystkim na rozwój oraz tworzenie nowych technologii, mających usprawnić proces produkcyjny. Spółka weszła na giełdę w 1974 roku.

Niewiele, bo pięć lat później Tony Maglica zaprezentował światu zupełnie nowy wyrób – latarkę MAGLITE®. Produkt przeznaczony był do szczególnych zastosowań i adresowany najszerzej mówiąc do służb mundurowych (policji, wojska czy strażaków lub ratowników). Latarka zyskała uznanie funkcjonariuszy, ale także m.in. mechaników i innych branży, w których tego typu światło okazywało się nieocenione. Wieść o wytrzymałej, niezawodnej latarce szybko obiegła świat i przełożyła się na ogromny wzrost popularności marki. Produkt ten już na zawsze miał zrewolucjonizować swoją branżę oraz stać się symbolem tej zmiany.

Ogromny sukces firmy był także impulsem do jeszcze odważniejszego tworzenia nowych projektów. Kolejne modele, takie jak Maglite® Rechargeable Flashlight System™ czy Mini Maglite® wciąż spotykały się z bardzo pozytywnym odbiorem rynku. Klasyczne i nowe modele zdobywały również wiele nagród i wyróżnień. Firma stała się synonimem amerykańskiej jakości i precyzji (znajdując się np. na liście 100 najlepszych producentów z tego kraju, zamieszczonej w czasopiśmie Fortune and Money) , a historia jej powstania jednym z przykładów realizacji typowego „amerykańskiego snu”. Wallstreet journal nazwał Maglite „cadillaciem wśród latarek”, a zastępca CEO firmy Apple powiedział kiedyś, że chce żeby jego firma stała się kiedyś „Maglitem wśród komputerów”.

Biorąc pod uwagę tak ogromny sukces amerykańskiej firmy, nie powinno dziwić, że już w 1982 roku otworzona została nowa siedziba marki oraz fabryka w Ontario, w Kalifornii. Maglite do dziś pozostaje jednym z liderów światowego rynku, a jego klasyczne modele niewątpliwie zyskały rangę kultowych. Produkty firmy są obecnie używane na wszystkich kontynentach, zarówno przez funkcjonariuszy służb mundurowych, jak i licznych użytkowników cywilnych. Marka wciąż prezentuje klientom nowe projekty latarek, jednak nad wszystkim ciągle czuwa założyciel – Anthony Maglica. W międzyczasie wykorzystuje również swój ogromny sukces, by wspierać rodzinną miejscowość Zlarin w Chorwacji (m.in. budując tam zakład rekultywacji środowiska). Niewątpliwie historia chorwacko-amerykańskiego producenta, jest nie tylko doskonałym przykładem „amerykańskiego snu”, ale również pięknego lokalnego patriotyzmu i pamiętania o swojej przeszłości nawet w obliczu tak wielkich osiągnięć.

W ofercie Maglite znajdują się obecnie setki przemyślanych produktów różnorakich zastosowań. Dwie główne linie produktowe: Tactical i Outdoor, oferują specjalistyczne modele przeznaczone dla służb mundurowych, strzelców, wojska, a także rozmaitego rodzaju sportowców, myśliwych, wędkarzy czy turystów i outdoorowców. Maglite to jakość sprawdzona przez pokolenia, jeśli więc zależy Ci na sprzęcie najwyższej jakości, zapoznaj się z wyrobami amerykańskiego producenta.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się