Leatherman

Leatherman – to amerykańska firma zajmująca się produkcją multitooli i noży, prawdziwy gigant swojej branży. Jej historia zaczęła się od Timothy’ego S. Leathermana, inżyniera z Oregonu. W ramach podróży poślubnej, w połowie lat siedemdziesiątych wyruszył w trasę po Europie (m.in. Polsce o czym opowiadał na spotkaniu podczas zlotu grupy Knives.pl w Warszawie, w 2016 roku) i Bliskim Wschodzie swoim starym Fiatem 600. Jako, że samochód delikatnie rzecz ujmując nie był już w najlepszym stanie, Amerykanin często zmuszony był do wykonywania rożnego rodzaju napraw. To właśnie te motoryzacyjne perypetie naprowadziły go na koncepcję stworzenia multitoola. Nie chodziło zresztą tylko o mniej lub bardziej poważne naprawy Fiata, ale też znacznie częstsze, codzienne sytuacje. Raz był to zacięty zamek błyskawiczny, innym razem zepsute hotelowe gniazdko czy inna prozaiczna usterka. Tim zauważył, że obecne na rynku rozwiązania, składane noże, scyzoryki etc. nie posiadają jednego z najważniejszych i najtrudniejszych do zastąpienia narzędzi – kombinerek. To właśnie na tej funkcji Leatherman oparł całą ideę swojego projektu.

Historia marki Leatherman dobitnie pokazuje jak ważna jest w drodze do sukcesu jest determinacja i konsekwencja. Od powrotu do USA twórca niemal każdą wolną chwilę spędzał w garażu, gdzie pracował nad swoim pomysłem. Pierwsze prototypy bardzo dalekie były od doskonałości, tak pod względem estetyki, jak funkcjonalności. Choć dziś są to zabawne anegdoty, które Tim opowiada podczas spotkań, wtedy były powodem ogromnej frustracji twórcy. Stopniowo, krok po kroku i z prototypu na prototyp wyłaniała się wizja multitoola. Od powstania idei, do pierwszej wersji narzędzia, która satysfakcjonowała Leathermana, minęły ponad trzy lata (mimo początkowego założenia ukończenia projektu w miesiąc). Autor opatentował swoje dzieło i pełen optymizmu próbował znaleźć chętnych do jego dystrybucji. Tych jednak nie było. Żadna z dużych firm nie była przekonana do wynalazku i przez kolejne trzy i pół roku Tim Leatherman spotykał się z jedną odmową po drugiej. Dopiero wtedy, po połączeniu swoich sił z kolegą ze studiów – Stevem Berlinerem udało się zdobyć pierwsze zamówienie na 500 sztuk narzędzi. Tak powstał model PST (Pocket Survival Tool – kieszonkowe narzędzie survivalowe) oraz sama firma Leatherman Tool Group, Inc.

Choć początki marki wymagały od amerykańskiego inżyniera ogromnej cierpliwości i wytrwałości, następne lata w pełni wynagrodziły mu te trudy. Już w 1984 roku, rok po zarejestrowaniu działalności, Leatherman wyprodukował niemal trzydzieści tysięcy (!) swoich multitooli. Tak duży sukces przełożył się zarówno na zwiększenie popularności firmy z Portland, jak i możliwości produkcji. Już na początku dwudziestego pierwszego wieku marka notowała przychody rzędu stu milionów dolarów rocznie, a ich narzędzia w liczbie przekraczającej dwadzieścia milionów, obecne były na całym świecie. Pierwszy model amerykańskiego producenta okazał się na tyle doskonały, że w niezmienionej formie produkowany był przez dwadzieścia lat. Co więcej, trzydzieści pięć lat od zaprezentowania go światu, ukazała się limitowana edycja PST heritage – ręcznie robionych tooli wzorowanych na legendarnym klasyku.

Od czasu powstania Leatherman zaprojektował i wykonał dziesiątki różnorodnych modeli multitooli, które szturmem podbiły rynek. Od 2005 roku przez markę produkowane są także składane noże. Doskonała jakość oferowanych produktów przekłada się na niesłabnącą ich popularność. Leatherman pozostaje największym na świecie producentem multitooli. Modele takie jak Surge, Charge czy Wave już dawno zyskały miano kultowych, a ich użytkownicy to nie tylko zwykli ludzie potrzebujący niezawodnego narzędzia do EDC, ale też żołnierze czy operatorzy służb specjalnych. Na wielu zdjęciach z misji wojskowych (m.in. w Iraku czy Afganistanie) zobaczyć można właśnie multitoole produkcji firmy z Portland. Mnożyć można również historie weteranów, w których pojawiają się produkty Leathermana. Kolejnym docenianym aspektem wyrobów marki jest jej gwarancja. Na wszystkie multitoole producent oferuje 25 lat ochrony gwarancyjnej. Co więcej stoi ona na najwyższym poziomie, stale zapewniając klientom serwisowe naprawy bez zadawania zbędnych pytań. Niewątpliwie marka z USA stała się symbolem niezawodności, pewności i jakości, a historia jej powstania przykładem typowej amerykańskiej drogi do sukcesu.

Dziś Leatherman nie przestaje się rozwijać, wypuszczając wciąż nowe linie produktów. Poza multitoolami i nożami ogólnego przeznaczenia, firma proponuje także produkty dedykowane np. dla służb mundurowych (SuperTool, OHT) lub osób zajmujących się strzelectwem (MUT). Marka proponuje również mocno nieszablonowe rozwiązania, takie jak zaprezentowany kilka lat temu Tread – bransoletka złożona z segmentów, pełniących funkcję bitów. Obecnie produkt dostępny jest takżę jako bransoletka do zegarka (Tread Tempo). Szefem zarządu firmy do dziś, po niemal czterdziestu latach, pozostaje Tim Leatherman.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz bardzo szeroki wybór narzędzi amerykańskiego producenta. Poza najbardziej kultowymi modelami takimi jak SuperTool, Charge czy Surge, znajdziesz też wszelkie nowości, np. Rev lub Skeletool. Ponadto w naszym asortymencie znajdują się akcesoria Leatherman, czyli wszystko czego potrzebujesz do swojego toola. Jeśli poszukujesz najwyższej możliwej jakości, oraz doskonałych projektowo rozwiązań, trudno znaleźć na rynku coś lepszego od tej amerykańskiej marki.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się