Lista produktów marki GLOCK
Glock to austriacki producent broni palnej, marka której w zasadzie nie trzeba przedstawiać nikomu. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o strzelców, czy osoby zainteresowane strzelectwem – popularne Glocki bowiem na tyle zakorzeniły się w kulturze, że klasyczny, kanciasty strzał rozpoznawany jest nawet przez osoby, które nigdy nie miały w ręce pistoletu, a ponadczasowa stylistyka marki jest chętnie kopiowana przez dziesiątki innych firm. Choć to estetyka wyróżnia pistolety marki Glock na pierwszy rzut oka, to nie ona odpowiada za popularność broni, która przełożyła się na zostanie jednym z największych światowych producentów branży. Tym co zdecydowało o sukcesie austriackiej firmy jest przede wszystkim niezawodność, wytrzymałość i innowacyjność jej produktów.
Wszystko zaczęło się od założyciela marki – austriackiego inżyniera Gastona Glocka, skutecznego biznesmena, producenta specjalizującego się w formowaniu wtryskowym. Przedsiębiorstwo GLOCK Ges.m.b.H założone w 1963, w latach 70’ na poważnie weszło w branżę militarną, posiadając w swojej ofercie cieszące się dużą popularnością serie noży, a także produkty takie jak m.in. korpusy granatów, czy pasy amunicyjne. Prawdziwy moment zwrotny, nie tylko w historii marki, ale również całego przemysłu broni palnej, nastąpił jednak we wczesnych latach 80’ ubiegłego stulecia. To właśnie w maju 1980 roku austriacka armia ogłosiła przetarg na pistolet samopowtarzalny nowego wzoru, ograniczając firmy stające do przetargu wyłącznie do rodzimych marek. Projekt konstrukcji opartej na polimerowym szkielecie powstał w zaledwie sześć miesięcy, a już w dwa lata później, pod oznaczeniem P-80 został przyjęty na wyposażenie armii i policji austriackiej. Projekt z miejsca stał się światowym odkryciem i rewelacją, zyskując miano broni dwudziestego pierwszego wieku. W ciągu kilku lat Glock trafił na wyposażenie armii m.in. norwskiej, szwedzkiej, czy holenderskiej, a w następnym okresie na wyposażenie rozmaitych służb mundurowych (armii, policji, straży granicznej, czy jednostek specjalnych) w nawet najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Do 2004 roku, a więc w ledwo ponad dwie dekady od powstania projektu, broń sprzedano w ok. 2,5 mln egzemplarzy, w 100 krajach na całym świecie, a ćwierć miliona z nich trafiła do USA, w których Glock zyskał ogromne uznanie tak mundurowych, jak i cywilnych strzelców. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych austriackie pistolety trafiły także na stan polskiej Policji, będąc prawdziwą rewolucją w stosunku do wysłużonych modeli, takich jak P-64, czy P-83.
Pistolety samopowtarzalne Glock, to broń bezkurkowa, działająca na zasadzie wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie następuje w wyniku wprowadzenia pogrubionej komory nabojowej, ukształtowanej w formie prostopadłościanu, w okno wyrzutowe zamka. Najbardziej zauważalną rewolucją w konstrukcji pistoletów Glock było oczywiście wykorzystanie polimerowego szkieletu. Gaston Glock specjalizował się w wysokowytrzymałych polimerach, wykorzystując je do produkowanych wcześniej akcesoriów, które ze względu na militarne zastosowanie również musiały charakteryzować się ogromną odpornością mechaniczną i trwałością. Choć początkowo „plastik” nie wzbudzał zaufania wszystkich strzelców, testy i doświadczenia służb i cywilnych użytkowników pokazały, że materiał wykorzystany w austriackich pistoletach w niczym nie ustępuje ciężkim, stalowym konstrukcjom, a często nawet charakteryzuje się wyższą wytrzymałością niż niektóre metalowe rozwiązania.
Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystanym w popularnych Glockach był specjalny system zabezpieczania pistoletu, opierający się na trzech niezależnych bezpiecznikach – zewnętrznym bezpieczniku spustowym oraz przedniej i tylnej blokadzie iglicy. Choć broń nie posiada klasycznej, skrzydełkowej blokady, jest w istocie znacznie bezpieczniejsza od tego rodzaju konstrukcji i nie może być mowy o przypadkowym wystrzale np. w wyniku upadku. Szereg kolejnych bezpieczników wyłącza się samoczynnie po prostu w skutek dalszego naciskania języka spustowego i strzał może paść dopiero wtedy, gdy ten zostanie ściągnięty do końca. Gdy natomiast język spustowy zostanie odpuszczony, pistolet samoczynnie się zabezpiecza, znów stając się w pełni bezpieczny i niepodatny na przypadkowy strzał. Dzięki temu broń jest wręcz stworzona do bojowych i praktycznych zastosowań. Pistolet może być bowiem w pełni bezpiecznie noszony z nabojem w komorze. Glock charakteryzuje się przy tym wyjątkową prostotą konstrukcji, która sprawia że jego rozkładanie i czyszczenie jest bardzo proste. Co więcej, dzięki mało skomplikowanej budowie, pistolet posiada również mało elementów które mogą ulec awarii, co czyni go wyjątkowo niezawodną konstrukcją.
Od czasów wprowadzenia na rynek Glock stał się prawdziwym symbolem i zyskał rzeszę oddanych fanów. To jedna z tych konstrukcji, które antagonizują strzelców, ponieważ podobnie jak inne marki o zdecydowanym designie (np. Spyderco, gdy mówimy o nożach) można go kochać, lub nienawidzić. Dla niewprawnego oka, P-80 przyjęty niemal pół wieku temu na wyposażenie austriackiej armii i współczesna, piąta generacja Glocka 17 to niemal ten sam pistolet. Estetyka tej broni niemal zupełnie nie uległa zmianie i pistolety austriackiej marki wciąż charakteryzują się niepowtarzalną, kanciastą formą. Mówi o tym zresztą hasło reklamowe producenta, które jest wyjątkowo proste: „Glock – Perfection”. Słowem nic dodać, nic ująć. Oczywiście projektanci marki w kolejnych generacjach pistoletów wprowadzali mniejsze lub większe poprawki, jednak całe kluczowe rozwiązania, ogólna zasada działania, czy zastosowane systemy wciąż pozostają niezmienne, zgodnie z zasadą „lepsze jest wrogiem dobrego”.
Przez długie lata obecności na rynku, Glock znacznie poszerzył swoją ofertę, projektując modele dedykowane konkretnym, sportowym, służbowym, czy użytkowym zastosowaniom. Wciąż można powiedzieć, że najbardziej klasyczne modele pistoletów austriackiej firmy – Glock 19 i 17 są pewną podstawą, na której bazuje większość modeli. W asortymencie pistoletów Glock znaleźć możemy jednak konstrukcje typowo do skrytego noszenia, takie jak jednorzędowy Glock 43, czy dwurzędowy Glock 26. Strzelcy sportowi, zwłaszcza uprawiający którąś z dynamicznych dyscyplin chętnie sięgają po duże, przemyślane konstrukcje, wyposażone czasem w zintegrowane kompensatory, takie jak choćby G34, G17L, G18C. Osoby szukające czegoś pomiędzy wygodą strzelania i noszenia chwalą sobie m.in. modele G45, G47, czy G48. Oczywiście oferta Glock nie kończy się również na kalibrze 9mm Luger i znaleźć można choćby modele w 40 S&W (G22, G24, G35), cenionym w USA 10mm Auto (G20, G29, G40), klasycznym 45 Auto (G21, G30, G41), 45 GAP, 380 AUTO, czy 357 Sig, a nawet cieszący się dużą popularnością Glock 44 w kalibrze .22lr – słowem wszystko, czego mógłby chcieć nawet najbardziej wybredny strzelec. Dziś spokojnie znajdziemy w ofercie marki pistolety MOS, gotowe do montażu optyki, czy Tactical, pozwalające na użycie tłumika dźwięku. Filozofia austriackiej marki jest więc inna niż wielu producentów w branży – jeśli mamy bowiem do czynienia z perfekcją, bez sensu byłoby wypierać stare modele nowymi, a lepiej pozostawić je w ofercie i bazując na rozwiązaniach które się w nich sprawdzają stworzyć nowe modele dedykowane konkretnym zastosowaniom.
Przez lata obecności na rynku firma Glock niewątpliwie stała się symbolem i jednym z jego liderów. Choć w 2023r, w wieku 94 lat zmarł jej twórca Gaston Glock, firma jest w dobrych rękach i pod hasłem „Perfection Continues” kontynuuje dziedzictwo wybitnego inżyniera i projektanta. Nie ma nawet sensu wymieniać wszystkich czołowych sportowców, którzy używają broni Glock, czy służb mundurowych które posiadają na wyposażeniu pistolety austriackiego producenta, bowiem ta wyliczanka nie miałaby końca. Glock to symbol, który swoją rozpoznawalnością ustępuje może tylko karabinkom systemu AK. Jest to jednak również niesamowita, nowoczesna konstrukcja, której po prostu można zaufać. Choć średnio raz na kilka lat kolejna firma wypuszcza na rynek następną serię polimerowych bezkurkowców i prasa branżowa próbuje obwołać ją „Glock-Killerem”, to Glock wciąż trwa i żaden z tych producentów (często w mniejszym lub większym stopniu kopiujących austriacki projekt) nie jest w stanie mu zagrozić. Oczywiście kolejni antyfani marki zarzucą mu, że nie jest to idealna broń do tarczy, można znaleźć lepszą konstrukcję do sportowych strzelań dynamicznych, czy lżejszy i mniejszy pistolet do skrytego noszenia. Wszystko to jest prawdą, jednak austriacka perfekcja polega przede wszystkim na doskonałym łączeniu tych wszystkich cech, tworząc pistolet, który niewątpliwie może być uznawany za najbardziej uniwersalną konstrukcję tego typu. Jeśli więc szukasz broni dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na niezwykle szeroką ofertę Glock dostępną w sklepie e-militaria.pl. Spośród licznych, zróżnicowanych modeli z pewnością znajdziesz coś w sam raz dla siebie.