Filtruj według
Kategorie
Cena
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Popularne tagi

Vihtavuori

Vihtavuori to fińska marka zajmująca się produkcją najwyższej klasy prochu strzelniczego, wykorzystywanego w produkcji najbardziej precyzyjnej amunicji. Podobnie jak wiele innych kultowych marek w tej branży, również ten fiński producent może poszczycić się ponad stuletnią historią ciągłego doskonalenia swoich wyrobów.

Historia marki zaczęła się jeszcze w roku 1922 od niewielkiej fabryki zbrojeniowej w fińskim Laukaa. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, nowopowołany fiński rząd potrzebował zakładu, który będzie produkował materiały pędne oraz wybuchowe dla potrzeb przemysłu zbrojeniowego. Lokalizacja małej fabryki nie została wybrana przypadkowo. Laukaa, miejscowość położona w środkowej Finlandii, spełniała wszystkie kryteria – strategiczne położenie, dostęp do czystej wody oraz funkcjonująca linia kolejowa. Pierwszym dyrektorem zakładu został Gustaf Hackzell, a już w 1926 roku na dobre ruszyła produkcja prochu strzelniczego.

W kilka lat później, w 1931 roku do produkcyjnego asortymentu zakładu włączono również nitroglicerynę oraz łuski. Dzięki rozszerzeniu produkcji zakładu nazwa Vihtavouri w ciągu kolejnych trzydziestu lat stała się powszechnie znana w całej Finlandii. Przed wybuchem drugiej wojny światowej produkcja fabryki została zwiększona do maksymalnych rozmiarów. W tym czasie produkcja zakładu była oczywiście nastawiona niemal całkowicie na proch i inne materiały do celów zbrojeniowych. W 1946 roku produkcję przestawiono na inne substancje chemiczne, a fabryka przeszła spod nadzoru Ministerstwa Obrony, pod Ministerstwo Handlu i Przemysłu. W ciągu zaledwie czterech lat, do 1950 roku produkcja prochu spadla z ponad tysiąca, do zaledwie siedemnastu ton. Podstawą produkcji Vihtavouri stał się natomiast dynamit, a także łuski i spłonki.

Duży wpływ na rozwój marki miał kryzys paliwowy w latach siedemdziesiątych. Paradoksalnie pomógł on jednak znów rozwinąć markę, która w 1982 roku otworzyła kolejną fabrykę nitrogliceryny. W kolejnych latach marka zmieniała również właściciela, stając się kolejno częścią Patria Industries, Eurenco i w końcu Nammo. Jako część grupy Nammo, firma Vihtavuori Powders wspięła się na wyżyny swojego rozwoju. Serie nowych produktów, takich jak proch N555, N565, czy N568 trafiły na cywilny rynek i zyskały tam dużą popularność.

Dziś ofertę Vihtavuori stanowi szeroka gama prochów strzelniczych różnych zastosowań. Prochy karabinowe serii N100 oraz pistoletowe serii N300 cieszą się dużą popularnością ze względu na świetną jakość oraz zbilansowaną cenę, natomiast proch serii N500 zyskuje uznanie zwłaszcza wśród strzelców long range, ze względu na dużą moc oraz doskonałą precyzję, którą gwarantuje. W ofercie marki znaleźć można również mniej typowe pozycje takie jak proch N32C Tin Star, będący de facto bezdymnym odpowiednikiem czarnego prochu, dedykowanym strzelectwu westernowemu (CAS). Poza samą produkcją firma promuje również elaborację i chętnie udostępnia poradniki i materiały edukacyjne swoim użytkownikom.

W ofercie e-militaria.pl znajdziesz szeroki wybór prochu fińskiej marki Vihtavuori. Jeśli cenisz sobie najwyższą jakość koniecznie zwróć uwagę na asortyment produktów tej firmy i wznieś swoją elaborację na najwyższy poziom.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się