Filtruj według
Kategorie
Cena
Producenci
więcej... mniej
Kolor
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Popularne tagi

Nawigacja

Kompasy i busole to niezastąpione narzędzia w wyposażeniu każdego miłośnika outdoorowych aktywności. Niezależnie jaką formą tego rodzaju działalności się zajmujemy, zarówno podczas niedzielnego spaceru po górach, tygodniowego wyjścia do lasu, czy wymagających działań taktycznych, dobra nawigacja stanowi o naszym bezpieczeństwie. Oczywiście w dzisiejszych czasach istnieją rozmaite elektroniczne urządzenia wykorzystujące systemy satelitarne, które znacznie ułatwiają nawigowanie w terenie. Należy jednak pamiętać o słynnej outdoorowej zasadzie KISS – Keep It Simple Stupid, czyli w wolnym tłumaczeniu „nie komplikuj tego, co może być proste”. Im bardziej złożone urządzenie, tym bardziej podatne jest na awarię. Warto więc zawsze posiadać choćby backup w formie analogowej konstrukcji, która przyjdzie z pomocą wtedy, gdy cała elektronika zawiedzie.

Współcześnie rynek nasycony jest setkami kompasów i busoli od wielu światowych producentów. W ofercie wielu firm outdoorowych znajdziemy liczne, bardziej lub mniej rozbudowane modele. Podobnie więc jak w przypadku innych elementów naszego terenowego ekwipunku, również w przypadku nawigacji powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie „do czego będę wykorzystywał dany produkt”. Zupełnie inny będzie oczywiście kompas, czy busola, wykorzystywana w profesjonalnych działaniach taktycznych, niż ten, który sprawdzi się podczas pieszych wędrówek po dobrze oznaczonych szlakach.

Najprostszą formą przyrządów nawigacyjnych są wszelkiego rodzaju kompasy guzikowe. Tym co je charakteryzuje, jest przede wszystkim bardzo nieduży rozmiar, dzięki któremu zawsze znajdzie się na niego miejsce w ekwipunku. Kompas guzikowy jest więc idealnym backupem, którego nie będziemy wykorzystywać do codziennej nawigacji, a wtedy, gdy inne rozwiązania zawiodą. Tego rodzaju produkty docenią także miłośnicy stylu ultralight, dla których liczy się każdy gram „odchudzonego” wyposażenia. Nieco większą formą są kompasy nadgarstkowe noszone w formie zegarka, czy bransolety. Dzięki wygodnemu montażowi świetnie sprawdzają się w terenie, pozwalając na szybkie zerknięcie upewniające nas o kierunku marszu.

Najpopularniejszym typem kompas i busoli są modele płytkowe. Przezroczysta płytka nie tylko ułatwia wyznaczanie azymutu bezpośrednio na mapie, ale jeszcze, dzięki umieszczonym na niej podziałkom, znacznie usprawnia przeliczanie odległości w różnych skalach etc. Tego rodzaju konstrukcje zazwyczaj wyposażone są w sznurek, który pozwala na ich zabezpieczenie oraz umożliwia łatwe wyznaczanie azymutów w terenie.

Trzecia, najbardziej rozbudowana kategoria to kompasy i busole pryzmatyczne oraz lusterkowe. Tego rodzaju przyrządy są już większe i cięższe, ale umożliwiają najbardziej precyzyjną pracę i dokładność nawigacji. Takie modele sprawdzą się więc zwłaszcza tam, gdzie nawigowanie i marsze na azymut są na porządku dziennym, np. w biegach na orientację, czy działaniach taktycznych.

Poza typem kompasu warto pamiętać o jakości jego wykonania. Tańsze konstrukcje sprawdzą się w hobbystycznych zastosowaniach, jednak w sytuacjach gdy od nawigacji zależy nasze bezpieczeństwo, warto zainwestować w produkty najlepszych marek. W sklepie e-militaria.pl znajdziesz szeroką ofertę kompasów. Wśród tańszych modeli warto zwrócić uwagę na polską firmę Helikon-Tex, oferującą dobrą jakość w relatywnie niskich pieniądzach. Jeśli z kolei szukasz profesjonalnej busoli lub kompasu do swoich zastosowań, z pewnością przypadnie Ci do gustu nasz asortyment produktów Silva. Ta szwedzka marka od lat pozostaje jednym z liderów w produkcji tego typu sprzętu, ciesząc się ogromną popularnością na całym świecie.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się