Filtruj według
Kategorie
Cena
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Popularne tagi

Nalgene

Nalgene – to amerykańska firma zajmująca się produkcją plastikowych butelek wielokrotnego użytku. Marka może pochwalić się ponad siedemdziesięcioletnią (!) historią obecności na rynku. Dzieje Nalgene rozpoczęły się w niestandardowy sposób – od laboratorium. W 1949 roku chemik z Rochester, w stanie Nowy Jork - Emanuel Goldberg stworzył słoiki do pipet wykonane z tworzywa sztucznego. Zaczął ich produkcję zakładając firmę Nalge Company. Nazwa pochodziła od inicjałów jego żony - Natalie Levey Goldberg. To właśnie temu, pierwotnemu zastosowaniu, butelki Nalgene zawdzięczają swój nietypowy kształt. Wkrótce po ich zaprojektowaniu twórcy stwierdzili, że są one doskonałą alternatywą, do powszechnych ówcześnie, ciężkich, metalowych manierek. Chętnie zabierali więc swój produkt na liczne wyprawy i kempingi.

Prawdziwy moment zwrotny w historii przedsiębiorstwa z Rochester przyszedł w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to, coraz częściej zaczynało się mówić o trosce o środowisko. Na początku dekady, w 1970 roku obchodzono zresztą pierwszy Dzień Ziemi. Nalgene stało się jednym z symboli tego ruchu. Dotychczas duża część outdoorowców w bardzo szkodliwy sposób „pozbywała się” opakowań podczas swoich podróży. Butelki czy metalowe puszki były palone lub zakopywane, co oczywiście było naganną praktyką z punktu widzenia ekologii. Nalgene idealnie wpasowało się w obecny nurt, proponując swoje produkty jako doskonale realizujące założenia „Carry in/Carry out” – tania, lekka i umożliwiająca wielokrotne użycie butelka doskonale nadawała się do zabierania w teren. Idea powtórnego wykorzystywania pojemników z tworzyw sztucznych zyskała na popularności, a amerykańska marka stała się jedną z pierwszych, które dopasowały do niej swoją ofertę.

Lata siedemdziesiąte to również znaczny wzrost popularności produktów Nalgene wśród amerykańskich skautów. Wszystko zaczęło się od syna założyciela firmy, który sam należał do zrzeszającej ich organizacji. Podobnie, jak wzmiankowani wcześniej pracownicy marki, zauważył on wygodę plastikowych butelek i sam zaczął zabierać ją na skautingowe wyjazdy. Produkt sprawdzał się tak dobrze, że szybko podchwycili go inni, a sama firma rozpoczęła produkcję butelek przeznaczonych właśnie pod ich potrzeby.

Historia Nalgene to również popularność wśród sportowców. Pierwszy duży epizod z tym związany miał miejsce w latach osiemdziesiątych. Wtedy to ściskana butelka produkcji firmy używana była przez amerykańskich hokeistów. Słynny finał olimpijski rozegrany w 1980 roku przeciwko reprezentacji Związku Radzieckiego ostatecznie zakończył się szczęśliwie dla drużyny USA, a tysiące oglądających zobaczyło właśnie butelki Nalgene w rękach amerykańskich „bohaterów”. Od tego czasu produkty marki chętnie używane są przez sportowców w wielu dyscyplinach.

W kolejnych latach firma nie próżnowała, stale wprowadzając nowe modele oraz udoskonalając już istniejące. W latach dziewięćdziesiątych oferta Nalgene uległa znacznemu poszerzeniu przez zaproponowanie wielu rozmaitych kolorów, oraz wzorów butelek. Od tego czasu każdy klient mógł zamówić sobie produkt idealnie trafiający w jego gusta.

Obecnie mimo, że ekologiczny trend został zauważony przez dziesiątki różnych firm, Nalgene wciąż pozostaje liderem rynku. Marka do dziś realizuje podstawowe założenia. Nie idzie więc w stronę innych producentów, często próbujących zarobić na prośrodowiskowej postawie klientów, lecz wciąż oferuje tanie, dostępne dla każdego butelki wielokrotnego użytku. Ponadto amerykańska firma stale angażuje się w różne ekologiczne kampanie. M.in. we współpracy z RockNRefill, Nalgene przekazało niemal dwa miliony dolarów na dobroczynne cele. Siedziba oraz fabryka firmy do dziś zlokalizowana jest tam, gdzie rozpoczęła się jej historia ponad siedemdziesiąt lat temu – w Rochester, w stanie Nowy Jork. O ogromnej popularności produktów marki świadczy choćby to, jak często są one kopiowane przez innych wytwórców. Klasyczny design butelki jest obecnie jednym z najpopularniejszych wzorów w branży outdoorowej. Sama nazwa firmy (także zdrabniana np. do słowa „nalgenka”) jest za to synonimem całej kategorii produktów, podobnie jak „adidasami” określa się obuwie sportowe.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment produktów Nalgene. Jeśli wybierasz się teren i potrzebujesz lekkiego i wytrzymałego systemu przenoszenia wody, na pewno powinieneś zapoznać się z ofertą firmy. Niezależnie czy chcesz klasyczną, kultową butelkę marki, czy nowoczesny, minimalistyczny system hydracyjny, wszystko to znajdziesz wśród wyrobów Nalgene.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się