Filtruj według
Kategorie
Cena
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Popularne tagi

Mora

Noże Mora

Nóż Mora of Sweden Companion MG (S) - Oliwkowy (ID 11827)

59,90 zł
Wielozadaniowy nóż dla miłośników outdooru. Ostrze wykonane ze szwedzkiej, walcowanej na zimno stali. Teksturowana antypoślizgowa rękojeść zapewnia wygodny i komfortowy chwyt.
Nóż Mora of Sweden® Bushcraft Survival Black - Carbon Steel - Czarny Nóż Mora of Sweden® Bushcraft Survival Black - Carbon Steel - Czarny
-60,00 zł
Limitowana oferta specjalna
Noże Mora

Nóż Mora of Sweden Bushcraft Survival - Carbon Steel - Czarny (ID 11742)

279,00 zł 339,00 zł
Bushcraft Survival Black - ostry jak brzytwa nóż, z czarną klingą grubości 3,2 mm jest jednym z najbardziej wytrzymałych noży jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane przez Mora of Sweden.
Noże Mora

Nóż Mora Companion HD MG (C) Oliwka (ID 12494)

89,00 zł
Companion Heavy Duty jest wytrzymałym narzędziem dla myśliwych i entuzjastów outdooru oraz survivalu.
Noże Mora

Nóż Mora of Sweden BASIC 511 (CS) - Czerwony (12147)

33,90 zł
Wielozadaniowy nóż dla miłośników outdooru. Odpowiednio uformowana gumowa rękojeść zapewnia wyjątkowo pewny chwyt. Pochwa w systemie "twin-sheath" pozwala na podłączenie do niej drugiego noża.
Noże Mora

Nóż Mora Companion Desert - Beż (ID 13166)

59,90 zł
Companion jest stosowany w niezliczonej ilości sytuacji przez różnych użytkowników: bushcrafterów, myśliwych i miłośników outdooru. Ostrze wykonane ze szwedzkiej, walcowanej na zimno stali. Teksturowana antypoślizgowa...
Akcesoria Morakniv

Akcesoria Mora of Sweden Eldris Neck Knife Kit (ID 12888)

99,00 zł
Zestaw akcesoriów Neck Knife do noża Eldris jest idealnym sposobem dla maksymalnego wykorzystania możliwości twojego noża.
Noże Mora

Nóż Mora of Sweden Tactical - Czarny (ID 12294)

289,00 zł
Wielozadaniowy nóż dla miłośników outdooru, myślistwa, survivalu i militariów. Odpowiednio uformowana gumowa rękojeść zapewnia wyjątkowo pewny chwyt. 

Noże Mora made in Sweden

Mora – to szwedzka firma zajmująca się produkcją noży i narzędzi, jedna z największych i najpopularniejszych marek na świecie. Można powiedzieć, że historia Morakniv zaczęła się dobre czterysta lat temu. Już od tak dawna w gminie Mora produkowano wyjątkowej jakości noże. Bezpośrednich korzeni firmy można z kolei doszukiwać się w końcówce dziewiętnastego wieku. Wtedy to, w 1891 roku z czteroletniej emigracji ze Stanów Zjednoczonych (gdzie pracował jako drwal), do wsi Östnor powrócił Frost-Erik Erson. Po powrocie do rodzinnej wioski Szwed założył firmę, która zajmować się miała produkcją sań, wózków i noży warsztatowych. W tym czasie bardzo istotnym aspektem działalności było jak najefektywniejsze wykorzystywanie zasobów, także materiałów będących de facto pozostałościami po produkcji. Taki model biznesowy okazał się dla Mory jednym z istotnych elementów sukcesu.

Wkrótce po otworzeniu fabryki jej produkcja przestawiła się niemal wyłącznie na słynne noże. Były one bardzo popularnym towarem, rozwożonym po całym kraju przez obwoźnych handlarzy. Do początku dwudziestego stulecia wyroby Morakniv cieszyły się pewną sławą już nie tylko w Szwecji, a całej Europie. Produkty marki był sprzedawane przez wielu przedstawicieli, zajmujących się handlem bronią, narzędziami etc. W 1904 roku firma zatrudniała już 10 osób i produkowała rocznie dziewiętnaście tysięcy noży, które stały się wyłącznym produktem Mora.

W 1912 roku swoją fabrykę otworzył Krång-Johan Eriksson, który wcześniej pracował u Frosta. Pewne konflikty doprowadziły do jego zwolnienia i postanowił on robić noże na własną rękę. Wspólnie z Lok-Andersem Mattssonem wybudował duży zakład produkcyjny. Fabryka ta sto lat później stała się ważną częścią firmy Mora. Popularność noży z Östnor spowodowała, że w wiosce pojawiło się wielu niezależnych producentów, którzy konkurowali ze sobą, co także przyczyniało się do stałego rozwoju i dążenia do perfekcji w swoich wyrobach oraz rozwijania rynku. M.in. w związku z tymi wydarzeniami od lat dwudziestych noże sygnowane są również puncą „Sweden”.

W podobnym okresie pojawił się także inny z charakterystycznych elementów w produktach marki – czerwona rękojeść. Brzoza karelska, przez swój piękny wygląd, była oczywistym wyborem na materiał droższych wyrobów. W przypadku tańszych modeli sięgano również po zwykłą brzozę brodawkowatą. Tańsze drewno przed lakierowaniem było barwione właśnie na czerwony kolor. Z czasem, zamiast farbowania, zaczęto malować rękojeści. Przez lata noże mora malowane były na różne odcienie czerwieni, a ten rozpoznawalny element do dziś spotkać można w wyrobach marki (np. Mora classic).

Mimo, że lokalni producenci stale ze sobą konkurowali, w przypadku szwedzkiej wioski często mówi się o tak zwanym “Östnorsanda” – współpracy firm z mikroregionu, wzajemnej pomocy w razie potrzeby. To właśnie to rzadko spotykane i niewątpliwie pozytywne zjawisko jest jednym z czynników, który doprowadził do sukcesu Morakniv. Rozwój marki trwał nieprzerwanie przez cały dwudziesty wiek. Jednym z „kamieni milowych” było przejęcie fabryki Frosts przez KJ Eriksoson. Proces rozpoczał się w 1988 roku, a pełne przejęcie nastąpiło w 2005. Wtedy marka przemianowana została na Mora of Sweden, by jeszcze bardziej podkreślić lokalny charakter wyrobów. Firma posiada również takie zarejestrowane nazwy jak Morakniv, Frosts Mora czy Mora ICE. Ostatecznie Mora powróciła do swoich korzeni, czyli początkowej fabryki Krånga-Johana Erikssona i od 2016 roku występuje oficjalnie pod nazwą Morakniv AB. Ostatnie lata to ogromny rozwój oferty szwedzkiego producenta.

Nóż Mora - Wysoka jakość w bardzo atrakcyjnej cenie !

Firma zawsze znana była z wyśmienitej jakości produktów i bardzo niskiej ceny. Jednym z najlepszych potwierdzeń tego faktu jest hasło „Kup Morę” popularne wśród użytkowników polskiej społeczności knives.pl. Ten żartobliwy (choć w pełni prawdziwy) zwrot stanowi odpowiedź na dowolne pytanie z serii np. „Jaki nóż kupić na początek?” lub „jaki nóż będzie najlepszy do xyz?”. To właśnie Mora od lat oferuje najlepsze narzędzia we wręcz śmiesznie niskich cenach. Przez lata szwedzka marka oferowała bardzo proste noże. Ostatnimi czasy jednak firma wprowadziła do swojego asortymentu także droższe, udoskonalone, nowe modele. Są to produkty adresowane do licznych miłośników bushcraftu i survivalu, charakteryzujące się np. zastosowaniem jeszcze lepszej stali, konstrukcją fulltang, głowniami z laminatu etc. Modele takie jak Garberg, Eldris czy Kansbol zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ostatnie lata to także liczne współprace z innymi wielkimi firmami, jak choćby zestaw noża z krzesiwem wyprodukowany wraz z Light My Fire. Obecnie Morakniv współpracuje również z polską firmą Helikon-Tex.

W ofercie naszego sklepu proponujemy państwu szeroki wybór produktów szwedzkiej firmy. Niezależnie więc czy potrzebujesz prostego narzędzia, by rozpocząć przygodę z outdoorem, wytrzymałego noża do codziennych prac, czy specjalistycznego ostrza na wyprawę życia, odpowiedź może być tylko jedna – Kup Morę!

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się