Informacje
Noże Składane
Nóż Składany CRKT Copacetic (2620)
Noże składane to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie wygodę codziennego użytkowania. Ostrze to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi, które może przydać się w dziesiątkach zastosowań. Choć nie posiadają tylko opcji co scyzoryki, czy multitoole, foldery wyróżniają się ogromnym komfortem noszenia oraz szybkością użycia.
Podstawową cechą którą powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając nóż składany dla siebie jest jego wielkość. Choć duże, taktyczne konstrukcje bardzo często przykuwają uwagę wyjątkową estetyką, czy wykończeniem, nie zawsze spiszą się najlepiej jako EDC. Przede wszystkim, zbyt duża wielkość wpływa negatywnie na wygodę noszenia, sprawiając, że folder po prostu uwiera nas przy siadaniu, jeździe samochodem etc. Długie ostrza nie są również wygodne we wszelkich precyzyjnych pracach, pozbawiając możliwości dokładnego prowadzenia krawędzi tnącej. Z kolei zbyt krótkie narzędzia nie będą wystarczające do niektórych cięższych prac. Choć więc poradzą sobie z typowo miejskimi zadaniami, takimi jak otwieranie listów, paczek, czy obcinanie nitek, nie będą optymalnym wyborem do lasu. Noże składane powinny być więc kompromisem między wygodą noszenia, a możliwościami, które gwarantują.
Kolejny aspekt ważny przy wyborze noża to typ blokady. Niestety najprostsze, nieblokowane konstrukcje, nie są w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania. Przy nieco cięższych zadaniach ryzykujemy złożenie się ostrza na palce, co może mieć bardzo duże konsekwencje zwłaszcza w warunkach survivalowych. Najpopularniejszym typem blokady są niewątpliwie liner-lock oraz frame-lock bazujące na tej samej zasadzie działania. Odgięty listek blokady wsuwa się w nim pod rozłożoną głownię pewnie utrzymując ją w odpowiednim miejscu. Jest to system stosunkowo prosty i niedrogi w produkcji, a jednocześnie w pełni jednoręczny, w przeciwieństwie np. do tzw. back-locka, wymagającego zazwyczaj użycia drugiej dłoni. Popularne są także systemy tzw. axis-lock. To nieco bardziej złożona konstrukcja, w której elementem blokującym jest osadzony na sprężynie trzpień. Dzięki takiemu rozwiązaniu blokada jest znacznie trwalsza od wszelkich systemów z linerem. Niestety, jest ona również bardziej obarczona tzw. prawem Murphy’ego – większa liczba elementów, to także większa liczba elementów, które mogą ulec zniszczeniu. Z pewnością warto zainwestować w sprawdzony rodzaj blokady, ponieważ jej typ przekłada się bezpośrednio nie tylko na naszą wygodę, ale również przede wszystkim – bezpieczeństwo.
Wśród setek modeli czołowych producentów, które znaleźć możemy w naszym sklepie, warto zwrócić uwagę na kilka „klasyków”, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników noży EDC. Jednym z nich jest Spyderco Tenacious, pieszczotliwie nazywany niekiedy „tenkiem”. To jeden z mniejszych i tańszych modeli produkcji słynnej marki z Kolorado. Prosta konstrukcja wykonana ze stali 8Cr13MoV i rękojeści z G-10 sprawdza się w zasadzie we wszystkich codziennych pracach. Płaski, wysoki szlif trzymilimetrowej głowni Spyderco Tenacious gwarantuje doskonałe właściwości tnące, a wygodny klips w połączeniu z niedużą masą pozwalają wygodnie nosić folder w charakterze ostrza EDC. Do otwierania zastosowano oczywiście słynny Spyderco Hole – otwór w głowni dający wygodne oparcie kciukowi oraz blokadę liner-lock. Spyderco Tenacious posiada również dwóch „braci” – mniejszy model Ambitious i większy Resilience, które poza rozmiarem pozostają w zasadzie starym, sprawdzonym „tenkiem”. Wśród innych popularnych modeli folderów Spyderco, wymienić można jeszcze choćby wersję ParaMilitary 2, Endura 4, czy tańsze noże z linii Byrd.
Drugim klasykiem, który od lat zagrzewa miejsce w kieszeni wielu miłośników folderów, jest popularny nóż Ontario Rat 1 i jego następca – Ontario Rat 2. Podobnie, jak w przypadku Spyderco Tenciousa to raczej budżetowy model w ofercie amerykańskiej marki. Folder wykonany został z charakteryzującej się dobrymi właściwościami tnącymi stali AUS-8. Ontario Rat 1 to nóż składany, który swoimi wymiarami wpasowuje się w kategorię średniej wielkości EDC. Z kolei model Ontario Rat 2 moglibyśmy nazwać jego mniejszym bratem – profil głowni oraz kształt rękojeści są w nich w zasadzie takie same, natomiast dwójka jest niespełna cztery centymetry krótszy od klasycznego wzoru. Podobnie jak popularny tenek, także oba folder Rat charakteryzują się świetnymi właściwościami tnącymi. Wysoki, płaski szlif w połączeniu z niezbyt grubą (3mm) głownią sprawia, że nie ma materiału z którym Ontario Rat by sobie nie poradził.
Do innych popularnych folderów EDC należą choćby produkty marki Cold Steel, Kershaw, czy CRKT. Wszyscy ci producencie tworzą wyroby wyjątkowo wysokiej jakości i wybierając jeden z nich możemy być w zasadzie pewni, że dobrze poradzą sobie z przewidzianymi im zadaniami.
Noże składane to jedne z najprzydatniejszych narzędzi codziennego użytku. Wiele osób nie wyobraża sobie swojego zestawu EDC bez ulubionego foldera. Obecnie oferta firm, które zajmują się produkcją tego rodzaju noży jest tak szeroka, że każdy może odnaleźć model pasujący mu wielkościowo, funkcjonalnie, czy wizualnie. Dobrze dobrany nóż składany z pewnością będzie służył nam przez długie lata, doskonale sprawdzając się we wszelkich codziennych, miejskich i terenowych zadaniach. Jeśli więc szukasz niewielkiego noża, który spisze się jako typowo miejskie EDC, szukasz backupu, idealnie uzupełniającego duży, leśny nóż, czy po prostu lubisz estetyczne i przemyślane narzędzia, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą noży składanych. Wśród produktów marek, takich jak Spyderco, Ontario Rat, Cold Steel, czy Kershaw z pewnością znajdziesz model, który doskonale trafi w Twoje gusta i potrzeby.