Filtruj według
Kategorie
Cena
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Popularne tagi

Ka-Bar

Ka-bar – to amerykańska firma zajmująca się produkcją noży, jedna z najsłynniejszych światowych marek. Historia Ka-bar, ówcześnie jeszcze pod nazwą Tidioute Cutlery Company rozpoczęła się pod koniec dziewiętnastego wieku. Początkowo spółka zajmowała się produkcją i sprzedażą sztućców. Nie jest to zresztą odosobniony przypadek, a pewien standard w nożowej branży. Na początku dwudziestego wieku, w latach 1902 i 1909 firma dwukrotnie zmieniała nazwę, najpierw na Union Razor Company, a następnie Union Cutlery Company. Niedługo później marka zamyka dotychczasową fabrykę Tidioute przenosząc się do Olean.

Już w trzeciej dekadzie dwudziestego stulecia w kontekście firmy pojawia się nazwa „Kabar”. Domniemane pochodzenie tego słowa jest bardzo ciekawe, choć niektórzy podają je w wątpliwość. Historia wyrazu miałaby wiązać się z listem otrzymanym przez amerykańskiego producenta w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Wiadomość napisana została przez trapera, który opisał w niej swoją przygodę, podczas której nóż Union Cutlery ocalił mu życie. Kiedy jego karabin się zaciął, udało mu się zabić niedźwiedzia przy pomocy tego właśnie ostrza. Samo słowo „Kabar” miało wynikać z faktu, że list był niezbyt czytelny. Wyraz pochodził od słów „kill a bear” czyli „zabić niedźwiedzia”. Trudno na dzisiejszy dzień orzec ile prawdy jest w historii amerykańskiego producenta, nie ulega jednak wątpliwości, że w ten (mniej lub bardziej zmitologizowany) sposób rozpoczęła się historia najsłynniejszego modelu marki, od którego później firma przyjęła nazwę.

Największym kamieniem milowym w rozwoju Ka-bar była druga wojna światowa. Amerykańscy żołnierze od momentu włączenia się USA do działań wojennych mocno narzekali na noże znajdujące się na ich wyposażeniu. Przestarzałe konstrukcje noży okopowych z brązowymi i aluminiowymi rękojeściami (np. słynny mark I trench knife) projektowane wyłącznie do walki być może sprawdzały się na froncie pierwszej wojny światowej, jednak dalece nie nadążały za zmieniającymi się realiami pola walki. Cienkie ostrza nie sprawdzały się przy pracach obozowych, kabłąk w formie kastetu utrudniał przenoszenie narzędzia oraz mocno ograniczał liczbę możliwych do zastosowania chwytów. W obliczu zastanego problemu United Cutlery Company złożyło ofertę na nóż dla United States Marine Corps. We współpracy z Jednostką Kwatermistrzowską Piechoty Morskiej obmyślono ostateczny projekt noża i już w styczniu 43’ roku pierwsza ich partia trafiła do amerykańskich Marines. Model okazał się strzałem w dziesiątkę i jeszcze podczas wojny kabar zaczął budować swoją legendę. Nic więc dziwnego, że w związku z rosnącą popularnością noża i rozpoznawalnością jego nazwy już w 1952 roku firma zdecydowała o rebrandingu z United Cutlery Company na znane do dziś KA-BAR Knives, Inc.

Słynne noże, które zyskały tak dużą sławę podczas drugiej wojny światowej używane były podczas wszystkich kolejnych konfliktów, w które angażowała się armia USA. Ka-bar znalazł więc swoje zastosowanie w Korei, Wietnami czy podczas operacji Pustynna Burza. W 1976 roku firma zdecydowała się wypuścić limitowaną serię noży inspirowanych klasycznym wzorem. Było to związane z dwusetną rocznicą powstania amerykańskiej piechoty morskiej. Używając oryginalnych planów niemal dokładnie odtworzono klasyczny model, zachowując jego wygląd oraz parametry. W ten sposób powstał nóż określany jako Limited Edition Commemorative. Jego ogromna popularność pokazała jak dużą popularnością cieszy się legendarny kabar w tyle lat po jego wprowadzeniu na rynek. W związku z tym amerykański producent postanowił przywrócić klasyczny model do produkcji, wprowadzając tylko nieznaczne zmiany. W taki sposób historia KA-BAR Fighting/Utility zatoczyła niejako koło, udowadniając swoją przydatność na wciąż zmieniającym się polu współczesnej walki.

Dziś oferta amerykańskiej firmy to wiele modeli noży o różnorakim zastosowaniu. Marka oferuje zarówno klasyczne, bojowe noże ze stałą głownią, mniejsze modele przeznaczone do aktywności outdoorowej, a także składane modele, doskonałe na EDC. Wciąż kluczową rolę w asortymencie KA-BAR pełni klasyczny Fighting/Utility, którego historia rozpoczęła się już blisko sto lat temu (a od niemal 80 lat jest obecny na rynku w prawie niezmienionej formie). Mimo upływu czasu ciągle widuje się go na pasach lub przy plecakach żołnierzy, marines, operatorów jednostek specjalnych etc. Ten ponadczasowy projekt pokazuje, że doskonała jakość i konstrukcja oparta na doświadczeniu, zawsze obroni się sama. Noże KA-BAR to dbałość o najmniejsze detale, a także najwyższy poziom użytych materiałów, obróbki termicznej etc. Do dziś firma projektuje nowe modele we współpracy ze specjalistami, w tym byłymi lub obecnymi funkcjonariuszami wielu formacji mundurowych. Jeśli potrzebujesz sprawdzonego noża, który nigdy Cię nie zawiedzie, na pewno powinieneś zainteresować się ofertuję amerykańskiej marki.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się