Filtruj według
Cena
Producenci
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Średnia ocena sklepu oparta na wszystkich ocenach i opiniach klientów (4,9/5)Bazuje na 34 ocenach produktów i na 13 opiniach produktowych.
Popularne tagi
Brak tagów

Rozpalanie ognia

Rozpalanie ognia – to jedna z kluczowych umiejętności w survivalu i wszelkiego rodzaju aktywności outdoorowej. Choć czasami lekceważone to właśnie zdolność do rozpalenia ognia i posiadanie odpowiednich narzędzi może okazać się kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. W niniejszej kategorii znajdziesz wszystko co potrzebujesz, by z łatwością poradzić sobie z tym zadaniem.

W podręcznikach przetrwania, czy podczas różnego rodzaju kursów często można spotkać się z tak zwaną zasadą trójek. Zgodnie z nią człowiek jest w stanie przetrwać 3 tygodnie bez jedzenia, 3 dni bez wody, jednak tylko 3 godziny w skrajnych warunkach atmosferycznych bez odpowiedniego przygotowania. Właśnie ta zasada pokazuje nam, że to hipotermia jest głównym i najbardziej realnym zagrożeniem, o którym musimy pamiętać w terenie. Należy również zwrócić uwagę, że umiejętności takie jak rozpalanie ognia, czy budowanie schronienia, to nie wyłącznie fanaberie miłośników bushcraftu i survivalu, a realne, przydatne umiejętności. Ich znajomość może uratować nam życie np. podczas załamania pogody na górskim szlaku, czy zgubienia drogi podczas pieszej wędrówki.

Wybierając sprzęt do rozpalania ognia pamiętać musimy o kilku zasadach. Pierwsza mówi „Two is one, one is none” – czyli „Dwa to jeden, jeden to nic” i dotyczy konieczności posiadania backupu, zwłaszcza tak istotnej kategorii wyposażenia, jak to służące do rozpalania ognia. Gdy posiadamy tylko jedną np. zapalniczkę, ryzykujemy, że w kryzysowej sytuacji może nas zawieść. Uzupełniając zestaw np. awaryjnym krzesiwem, mamy w zasadzie pewność, że nigdy nie zostaniemy bez źródła ognia. Druga reguła to KISS – Keep It Simple, Stupid, czyli w wolnym tłumaczeniu – nie komplikuj tego, co może być proste. Ta zasada, pokrewna nieco prawom Murphy’ego mówi o tym, że im prostsze jest dane narzędzie, tym mniejsza szansa, że nas zawiedzie. Dlatego właśnie to krzesiwo jest podstawowym wyborem osób zajmujących się outdoorową aktywnością. To jedyne rozwiązanie, które w praktyce nie możemy zamoczyć, zepsuć etc. – nawet złamane wciąż może nam posłużyć do uzyskania ognia.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór wszystkich trzech głównych źródeł ognia – zapałek, zapalniczek i przede wszystkim krzesiw. Oferowane przez nas zapałki projektowane są specjalnie z myślą o outdoorze. Ich podstawową cechą jest wodoodporność, którą dodatkowo możemy udoskonalić wybierając specjalne, hermetyczne pudełko. Część marek proponuje także tzw. zapałki sztormowe, które są dłuższe, grubsze i w znacznie większym stopniu pokryte palną mieszanką. Z ich pomocą z łatwością rozpalimy ogień nawet przy wietrznej, wilgotnej pogodzie. W przypadku zapalniczek, niezależnie od wybranego typu, zawsze powinniśmy kierować się jakością wykonania. Tylko wysokiej klasy produkty spełnią swoją rolę w odpowiedni sposób, zachowają wytrzymałość i trwałość na długo.

Najszerszą kategorią produktów w tym dziale są oczywiście krzesiwa. Podstawowym typem są tzw. krzesiwa szwedzkie, obecne na rynku już od ponad pół wieku. To właśnie na potrzeby szwedzkiej armii zaprojektowane zostały pierwsze z nich. To najprostsza konstrukcja składająca się wyłącznie z pręcika, wykonanego z odpowiedniego stopu metali (żelaza, ceru i magnezu) oraz ostrej blaszki, tzw. krzesaka. Z jego pomocą z łatwością uzyskamy iskry, których temperatura sięga około 3000°C, co pozwala rozpalić wiele różnorodnych materiałów. Drugą kategorią są tzw. krzesiwa amerykańskie. To rozwiązanie czerpiące całą zasadę działania ze szwedzkiego pierwowzoru, wzbogacone jednak o zintegrowaną z nim rozpałkę. Pręt wytwarzający iskry zatopiony jest w bloczku magnezowym. Dzięki temu, przed użyciem wystarczy zetrzeć za pomocą noża lub krzesaka trochę magnezowych wiórków, uzyskując wysokoenergetyczną rozpałkę. Obecnie na rynku znaleźć można krzesiwa dziesiątek producentów. Wybierając produkt dla siebie warto kierować się jakością i sięgać po wyroby najlepszych firm w branży outdoorowej. W naszym asortymencie znajdziesz modele takich marek jak np. Helikon-Tex, Ultimate Survival, czy BCB. Poza opisanymi narzędziami służącymi rozpalaniu ognia, w tej kategorii znajdziesz także gotowe rozpałki. Z ich pomocą przygotowanie ogniska stanie się łatwością nawet w najbardziej wymagających warunkach pogodowych.

W e-militaria.pl proponujemy państwu szeroki asortyment produktów służących rozpalaniu ognia. To niezbędny element wyposażenia outdoorowego, niezależnie od aktywności, którą się zajmujesz. Właściwy sprzęt, w połączeniu z umiejętnościami posługiwania się nim może nawet uratować nam życie. Dlatego jeśli szukasz sprawdzonego wyposażenia tego rodzaju, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. Z pewnością znajdziesz coś idealnie trafiającego w Twoje potrzeby.

Menu

Kod QR

Ustawienia

  • Wybierz język:
Kliknij, aby uzyskać więcej produktów.
Nie znaleziono produktów.

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się