Filtruj według
Kategorie
Cena
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Popularne tagi

Ceska Zbrojovka

CZ czyli Česká Zbrojovka to największy czeski producent broni palnej, który obecnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Historia marki zaczęła się jeszcze przed IIWŚ, w roku 1936, gdy w miejscowości Uhersky Brod w południowo-wschodnich Morawach powstała nowoczesna fabryka broni. Lokalizacja zakładu nie była przypadkowa – chodziło o jak największe odsunięcie strategicznego obiektu od granic nazistowskich Niemiec. Już przedwojenna produkcja charakteryzowała się wysoką jakością, a głównym obszarem działalności było wykonywanie karabinów maszynowych do wykorzystania w samolotach. Krótko po wojnie, w 1949 roku do produkcji trafił pistolet maszynowy Sa vz. 48 czyli popularna pompiczka, w kilka lat przekraczając liczbę pół miliona wykonanych egzemplarzy. W niespełna dekadę później rozpoczęto wykonywanie karabinków Sa vz. 58, które od 1960 roku stały się podstawową bronią czechosłowackiej armii, a do dziś bywają wykorzystywane na Słowacji. W historii marki CZ można wyróżnić wiele „kamieni milowych”, w postaci kolejnych kultowych modeli broni palnej. Po słynnej „pompiczce” i „czechosłowackim kałasznikowie” (choć vz. 58 przypominał go tylko zewnętrznie), w 1962r. do produkcji trafił równie rozpoznawalny vz. 61 Škorpion, a w trzynaście lat później kultowy pistolet – CZ 75. Ten model w systemie SA/DA i kalibrze 9mm Luger zaprojektowany przez znanego projektanta Františka Koucký’ego zrewolucjonizował branżę i do dziś pozostaje wyjątkowo udaną konstrukcją i bazą nowszych konstrukcji CZ.

Prywatyzacja państwowego przemysłu doprowadziła ostatecznie do założenia spółki Česká Zbrojovka w 1992 roku. Wyjątkowa jakość oraz świetne projekty broni palnej czeskiego producenta, doprowadziły w 1997 do otworzenia firmy CZ-USA z siedzibą początkowo w Kalifornii, a w rok później przeniesioną do Kansas City. Poza rozwijaniem własnej oferty CZ przejęło także słynne zakłady w Brnie, w 2006 roku zakładając markę Brno Rifles, w cztery lata później przemianowując ją na Zbrojovka Brno. Česká Zbrojovka przejęła także amerykańską firmę produkującą rewolwery – Dan Wesson Firearms. W podobnym czasie rozpoczął się nowy okres w rozwoju marki. Ladislav Britanak został nowym menadżerem sprzedaży, podjęto także decyzję o opracowaniu i wprowadzeniu do oferty zupełnie nowych modeli broni palnej. Produkty takie jak CZ 75 B oraz przede wszystkim CZ 75 SP-01 Shadow na dobre wprowadziły markę do świata sportu strzeleckiego, zwłaszcza strzelectwa dynamicznego. Aż do wprowadzenia w 2016 roku modelu CZ Shadow 2, to właśnie popularna „shadowka” zdominowała IPSC w dywizji Production.

Kolejne lata przyniosły także większe wejście Českiej Zbrojovki na rynek służb mundurowych. Karabinki CZ 805 Bren, granatniki Bren G1, czy pistolety maszynowe Scorpion Evo 3 A1 i pistolety CZ 75 SP-01 Phantom trafiły na wyposażenie armii Republiki Czeskiej, a część z nich zyskała także popularność na rynku cywilnym. Do oferty CZ trafiły także takie modele jak CZ P-07, P-09 i karabinki bocznego zapłonu CZ 455 i 457, a w 2017 roku pierwsze pistolety bezkurkowe z rodziny CZ P-10. Dziś pistolety takie jak CZ P-10 C, P-10 F, czy P-10 S cieszą się dużą popularnością, w niczym nie ustępując popularnym konstrukcjom, takim jak choćby Glock.

Obecnie marka CZ to jeden z największych światowych producentów broni na rynek cywilny i dla potrzeb służb mundurowych. W ofercie firmy znajdziemy szeroką gamę broni palnej różnego typu. Prawdziwymi bestsellerami Českiej Zbrojovki pozostają pistolety przeznaczone do dynamiki– modele CZ Shadow 1 i 2, kurkowce P-07 i P-09 oraz pistolety bezkurkowe P-10 (dostępne w wielu wariantach, od subcompact do full-size). Częstym wyborem do konkurencji typu PCC są popularne karabinki Scorpion EVO. W precyzyjnych konkurencjach w bocznym zapłonie, choćby na zasadach PRS, ogromną popularnością cieszą się z kolei CZ 457. Ze względu na wielką popularność broni palnej CZ, bardzo dobra jest także dostępność części zamiennych, czy akcesoriów takich jak kabury i ładownice. Poza wysoką jakością wykonania, Česká Zbrojovka charakteryzuje się również świetnym stosunkiem jakości do ceny. Niezależnie więc czy szukasz właśnie pierwszego pistoletu, czy np. profesjonalnego sprzętu do IPSC, wszystko to znajdziesz w ofercie CZ dostępnej w e-militaria.pl

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się