Filtruj według
Kategorie
Cena
Filtruj
Ostatnio oglądane
Brak produktów
Popularne tagi

Spyderco

Spyderco – to amerykańska firma, światowy gigant w produkcji różnego rodzaju noży. Marka założona została przez Sala Glessera. Wymyślając nazwę założyciel inspirował się branżą motoryzacyjną. Zwrócił uwagę, że wiele sportowych samochodów o wysokich osiągach ma w swojej nazwie słowo „Spyder” i postanowił przez analogię wykorzystać ją do sygnowania wysokiej jakości narzędzi tnących. Pierwszym wyrobem firmy nie był jednak nóż, a przypominający swoją konstrukcją pająka przyrząd nazwany Portable Hand – przenośną ręką. Ten produkowany w latach 1979-1984 wynalazek służyć miał hobbystom, jubilerom i przedstawicielom innych profesji pracujących z małymi elementami. Był to system przegubów i klipsów służący pewnemu umocowaniu obrabianego przedmiotu w jednym miejscu i precyzyjne nim manipulowanie. Początki Spyderco były wyjątkowo skromne. Sal Glesser wraz z żoną Gail, przerobili starą furgonetkę przeznaczoną do rozwożenia pieczywa na samochód kempingowy i przemierzali kraj prezentując swój produkt. Z czasem rozwój firmy pozwolił na zamianę prowizorycznej konstrukcji na przyczepę kempingową. To właśnie w salonie owej przyczepy zaprojektowany i stworzony został kolejny przełomowy model marki – ostrzałka do noży Sharpmaker. Ostatecznie na rynek trafiła ona w 1979 roku pod nazwą Spyderco Sharpmaker 201 i pozwalała na bardzo szybkie przywrócenie wysokiej ostrości głowni. System ostrzący umożliwiał także naostrzenie głowni z ząbkami, które cieszyły się dużą popularnością.

Na początku lat osiemdziesiątych do sprzedaży trafił pierwszy kieszonkowy nóż amerykańskiego producenta. Model nazwany C01 worker okazał się ogromnym rynkowym sukcesem. Firma jako pierwsza wprowadziła do swoich noży klips umieszczony z prawej strony, umożliwiający wygodne i bezpieczne przenoszenie go w kieszeni. W nożu zastosowano również słynny dziś spyderco-hole, okrągły otwór umożliwiający wygodne i szybkie otwieranie ostrza. Już wtedy noże Spyderco zyskały charakterystyczny styl, którym charakteryzują się do dziś. Często usłyszeć można, że wobec produktów amerykańskiej marki nie da się pozostać obojętnym – można je tylko kochać lub nienawidzić. Oryginalna estetyka wyrobów przekłada się też na fakt, że niewątpliwie noże Spyderco są najbardziej charakterystycznymi produktami w branży, które rozpoznać można od razu i bez żadnych wątpliwości.

Spyderco Noże składane najwyższej jakości

Wyśmienita jakości produktów marki oraz przemyślane konstrukcje wynikające z realnych potrzeb i doświadczenia twórców szybko doprowadziły do dużego sukcesu firmy. Konstrukcje takie jak Clipit czy Mariner okazały się strzałem w dziesiątkę i szturmem podbiły rynek. Od tego czasu historia Spyderco to ciągły rozwój na ogromną skalę. Firma jest obecnie jednym z największych światowych producentów noży, na równi z takimi markami jak choćby Benchmade. Na swoim koncie amerykańska marka posiada dziesiątki patentów (m.in. blokad, systemów otwierania noża etc.) oraz nagród, a jej produkty zyskują uznanie wśród użytkowników na całym świecie. Dzięki wyjątkowej jakości noży chętnie sięgają po nie zarówno profesjonaliści (m.in. funkcjonariusze służb mundurowych, operatorzy jednostek specjalnych), jak i hobbyści (wędkarze, myśliwi, turyści, sportowcy czy po prostu ludzie noszący je w swoim EDC).

Oferta Spyderco stale się rozwija i znaleźć w niej można zarówno sprawdzone modele produkowane od dziesiątek lat, jak i powstające cały czas innowacyjne konstrukcje. Główną kategorią wyrobów marki są oczywiście noże składane z okładzinami wykonanymi z syntetycznych materiałów (G10 czy FRN), firma nie stroni jednak od eksperymentów, produkowania noży z głownią stałą, limitowanych serii z ekskluzywnych materiałów etc. Również jeśli chodzi o materiał ostrza Spyderco daje swoim klientom duży wybór. Wśród produktów marki znajdziemy zarówno głownie wykonane z wysokiej jakości kultowej stali CPM S30V czy 154CM, jak i tańsze produkty z m.in. AUS-10, 440C lub D2. Wyroby Spyderco początkowo produkowane były w Golden, w Colorado, jednak stale rosnące zapotrzebowanie spowodowało, że konieczne było posiłkowanie się także zewnętrznymi fabrykami. Obecnie rożne linie produktów firmy powstają w wielu fabrykach w Japonii, Włoszech, na Tajwanie i w Chinach. Wiele flagowych modeli marki do dziś wykonuje się jednak w Stanach Zjednoczonych. Amerykański producent zdaje sobie sprawę ze zróżnicowania potrzeb różnych klientów. Z tego powodu jedną z kluczowych serii oferowanych przez Spyderco jest Byrd – tańsze noże produkowane w Chinach z mniej kosztownych materiałów, wciąż charakteryzujące się wysoką jakością, charakterystyczną dla marki. Podobnie jak podstawowe modele Spyderco rozpoznać można po słynnym spyderco-hole, tak również noże sygnowane logiem Byrd wyposażone są w charakterystyczny, wydłużony otwór służący otwieraniu noża. Produkty takie jak Cara Cara, czy Meadowlark również mają dziś pozycję kultowych.

Noże Spyderco - ciekawy design i najlepsze projekty

Przez lata obecności na rynku Spyderco współpracowało z wieloma wybitnymi projektantami noży. Łącznie są to dziesiątki wielkich nazwisk branży, na czele z takimi twórcami jak Ernest Emerson (założyciel Emerson Knives), William F. Moran (twórca American Bladesmith Society) i Ken Onion (główny projektant Kershaw Knives czy Columbia River Knife and Tool). Sam założyciel Spyderco, Sal Glesser, za swoje zasługi dla branży nożowej, w dwutysięcznym roku podczas Blade Show w Atlancie, został wprowadzony do Galerii Sław Blade Magazine (Blade magazine Cutlery Hall of Fame).

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór produktów Spyderco. Wśród noży marki nie zabrakło takich kultowych modeli jak Military i Paramilitary 2, Delica, Manix czy Endura. W naszym asortymencie posiadamy także bardziej budżetowe foldery, takie jak Spyderco Tenacious, Resilience i Ambitious, a także produkty z serii Byrd. Ponadto oferujemy inne wyroby amerykańskiego producenta, m.in. ostrzałki, scyzoryki (ClipiTool) i noże z głownią stałą. Jeśli potrzebujesz narzędzia najwyższej klasy o ponadczasowym designie i wykonanego z dbałością o najmniejsze szczegóły, oferta Spyderco jest stworzona właśnie dla Ciebie.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się