Informacje
Noże z głownią stałą
Nóż Mora of Sweden Robust - Szary (12249)
Nóż Mora of Sweden Bushcraft Survival - Carbon Steel - Czarny (ID 11742)
Nóż Cold Steel Bushman (95BUSK)
Nóż Mora of Sweden Kansbol (SS) - Oliwkowy (ID 11634)
Nóż Mora of Sweden Garberg Multi-Mount (SS) - Czarny (ID 12642)
Nóż Cold Steel GI Tanto (80PGTK)
Nóż Mora of Sweden Bushcraft (CS) - Czarny (ID 12490)
Nóż Ka-Bar IFB Trail Point (5351)
Noże z głownią stałą to doskonałe rozwiązanie na główny nóż terenowy, który poradzi sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami. Wszystkie, nawet najwytrzymalsze blokady cechuje ograniczona trwałość. Przy wykonywaniu najcięższych prac, takich jak rąbanie, czy batonowanie, możemy być pewni, że prędzej czy później, ulegną one osłabieniu, lub całkowitemu zniszczeniu. Noże z głownią stałą (określane także jako „fixed”), zwłaszcza w konstrukcji full-tang są pozbawione tej wady i przez długi czas mogą nam służyć w typowo obozowych działaniach.
Jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze terenowego noża jest właśnie rodzaj konstrukcji. Podstawowy podział to właśnie na te o budowie full-tang oraz hidden-tang. W pierwszym przypadku nóż jest niejako jednym kawałkiem stali z dołożonymi na rękojeści okładzinami. Drugi typ budowy to trzpień wchodzący, płycej lub głębiej, w materiał z którego został wykonany chwyt. Konstrukcja full-tang jest oczywiście znacznie wytrzymalsza. Drgania powstające np. podczas rąbania, lub batonowania, dobrze rozkładają się na całej powierzchni metalu, minimalizując ryzyko pęknięcia. Co więcej, nawet w przypadku uszkodzenia okładzin, wciąż dysponujemy całym tzw. „blankiem”, który możemy, choćby prowizorycznie oprawić. Dzięki temu konstrukcja ta doskonale spisuje się w typowych nożach survivalowych. W sytuacji kryzysowej, gdy w jakiś sposób uszkodzimy rękojeść, możemy owinąć ją np. sznurkiem, taśmą klejącą, czy materiałem i wciąż wygodnie używać naszego narzędzia. Druga konstrukcja jest mniej wytrzymała, jednak ma inne zalety. Jedną z nich jest większe bezpieczeństwo użytkowania gdy np. istnieje ryzyko kontaktu z przewodami elektrycznymi etc. Wykonana w pełni z syntetycznych materiałów rękojeść nie przewodzi prądu, przez co praca może odbywać się bezpiecznie. Z tego powodu, po tę konstrukcję sięgają choćby twórcy noży typowo ratunkowych, jak Gerber LMF II Infantry. Ponadto, brak metalowych elementów chwytu jest znacznie wygodniejszy w skrajnie niskich temperaturach. Tworzywa sztuczne charakteryzuje mniejszy tzw. współczynnik konduktywności, przez co znacznie wolniej niż metale „wyciągają” z naszych dłoni ciepło. Warto również zwrócić uwagę, że dobre konstrukcje popularnych firm (np. Mora, czy Ontario) nawet przy konstrukcji hidden-tang cechuje znacznie wyższa wytrzymałość, niż typowych „chińskich” produktów. Jest to związane z długością i sposobem osadzenia trzpienia.
Wybierając typowy nóż w teren należy także wrócić uwagę na jego kształt oraz wymiary. To w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji, jednak warto pamiętać, żeby szukać narzędzia nie tylko pod kątem estetyki, a również praktyczności. Każdy nóż jest mniej, lub bardziej dedykowany określonym czynnościom. Konstrukcje projektowane z myślą o filetowaniu niekoniecznie sprawdzą się w ciężkich pracach obozowych. Duże i grube noże terenowe będą z kolei niepraktyczne do precyzyjnych prac. Dobrym wyborem na początek jest prosta konstrukcja o głowni w profilu drop-point lub clip-point z średniej wysokości, płaskim szlifem, długości ok. 20-25cm. Taki fixed będzie bardzo uniwersalny i sprawdzi się w większości typowo leśnych aktywności, takich jak bushcraft, czy survival. Z czasem będziemy bardziej świadomi własnych preferencji oraz tego, do jakich zadań najczęściej używamy naszego narzędzia.
W e-militaria.pl znajdziesz produkty wielu czołowych marek, takich jak Cold Steel, Mora, Ontario, czy Gerber. Wyroby wszystkich tych producentów cieszą się dużym uznaniem w branży i są niewątpliwie godne polecenia. W najniższej kategorii cenowej, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na noże z głownią stałą szwedzkiej firmy Mora. Od lat na polskich forach dyskusyjnych używa się frazy „Kup Morę”, jako odpowiedzi na pytanie o pierwszy nóż w teren. To bardzo uniwersalne i wręcz śmiesznie tanie konstrukcje, które poradzą sobie z wieloma codziennymi zadaniami. Również w budżetowej kategorii ulokować można noże Cold Steel. Amerykańskiego producenta cechuje zdecydowanie większa różnorodność niż wyroby Mora. Wiele z jego noży to produkty o typowo taktycznej stylistyce, które spodobają się miłośnikom militarnego stylu. W nieco wyższych kategoriach cenowych wybór dobrych noży z głownią stałą jest oczywiście znacznie większy. Szeroka oferta modeli projektowanych m.in. dla potrzeb amerykańskiej armii, marki Gerber zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Noże takie jak LMF II Infantry, czy Strongarm to produkty, które z całą pewnością można nazwać kultowymi. Podobny status osiągnął słynny Cold Steel SRK, będący swego rodzaju wzorem uniwersalnego noża do lasu. Miłośnicy klasycznego, militarnego stylu większą uwagę zwrócić powinni na produkty Ontario Knife Company oraz słynne Ka-Bary. Duże i solidne wojskowe konstrukcje poradzą sobie nawet w najcięższych warunkach, dając odpowiedni zapas mocy do wszelkich obozowych prac.
Noże z głownią stałą to wyposażenia, bez którego trudno wyobrazić sobie takie aktywności jak bushcraft, czy survival. Solidne narzędzie przyda się również m.in. na spływie kajakowym, podczas dłuższej wędrówki oraz, rzecz jasna, w działaniach taktycznych. Wybór odpowiedniego narzędzia produkcji dobrej firmy przekłada się na komfort użytkowania, dając jednocześnie pewność, że nie zawiedzie nas ono nawet w najtrudniejszej sytuacji. W e-militaria.pl znajdziesz bardzo szeroki wybór konstrukcji, które sprawdzą się w wielu aktywnościach. Jeśli szukasz noża z głownią stałą dla siebie, cenisz sobie jakość wykonania i wytrzymałość konstrukcji, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Wśród produktów najlepszych marek, takich jak CRKT, Ontario Knife Company, Mora, czy Cold Steel z pewnością znajdziesz modele, które najlepiej trafią w Twoje gusta i potrzeby.