Victorinox

Victorinox – to szwajcarska firma produkująca kultowe scyzoryki. Historia marki rozpoczęła niemal półtora wieku temu niedużym Ibach-Schwyz nad rzeką Muota. To tam, w 1884 roku dwudziestokilkuletni Karl Elsener otworzył nieduży warsztat wytwarzający noże. Jego matka, Victoria, aktywnie wspierała go w jego przedsięwzięciu. Niedługo później, w 1891 roku twórca marki założył Szwajcarskie Stowarzyszenie Mistrzów Nożowniczych. Dzięki temu Karl Elsener miał możliwość wyprodukowania i dostarczenia pierwszej partii noży dla potrzeb szwajcarskiej armii.

Jeszcze pod koniec dziewiętnastego stulecia, w 1897 roku producent opatentował narzędzie znane dziś pod nazwą „Swiss Army Knife” (nóż armii szwajcarskiej) – klasyczny scyzoryk, łączący w sobie wiele przydatnych funkcji. W nieco ponad dekadę później Karl Elsener zarejestrował markę pod nazwą Victoria, od imienia jego matki, która mocno pomogła mu w pierwszych latach działalności. W tym samym czasie, w 1909 roku twórca wybrał i zarejestrował także logo – charakterystyczny, znany do dziś krzyż na tarczy. Obecnie marka zarejestrowana jest w ponad 120 krajach na całym świecie.

Założyciel firmy zmarł w 1918 roku, jednak jego syn (również noszący imię i nazwisko ojca) wciąż rozwijał jej działalność. Wynalezienie stali nierdzewnej, w początkach trzeciej dekady dwudziestego wieku, w ogromnym stopniu zrewolucjonizowało branżę. Nowy materiał zyskał także uznanie Elsenera, który chętnie zaczął używać go do swoich wyrobów. Wtedy też, w 1921 roku firma uzyskała dzisiejszą nazwę – Victorinox, od połączenia imienia matki (Victoria) i nazwy stali nierdzewnej (Inox).

Karl Elsener chętnie wprowadzał kolejne innowacje w swojej fabryce. W 1931 roku postanowił znacznie usprawnić produkcję wprowadzając częściową automatyzację. Wtedy to zlecił firmie Brown Boveri stworzenia w Ibach pierwszej całkowicie elektrycznej hartowni. Poza zwiększeniem mocy przerobowych miało to także zagwarantować wysoką powtarzalaność, a co za tym idzie przełożyć się na znacznie wyższą jakość noży.

W 1945 roku, po zakończeniu drugiej wojny światowej, amerykańscy żołnierze chętnie kupowali duże ilości popularnych Victorinoxów. Szwajcarski scyzoryk stał się jedną z najpopularniejszych pamiątek z Europy. W pięć lat później kolejny członek rodu Elsenerów przejął rodzinny biznes. Od tego czasu firma zyskała pozycję kultowej. Słynny czerwony scyzoryk szwajcarskiej armii bez wątpienia stał się najsłynniejszym nożem świata.

Przez kolejne lata Victorinox notował kolejne sukcesy na światowym rynku. W 1978 roku marka zrealizowała zamówienie dla NASA tworząc model Officer Knives Master Craftsman. Lata osiemdziesiąta przyniosły znaczny rozwój firmy. Rosnące zapotrzebowanie na produkty szwajcarskiego producenta zaowocowało podwojeniem powierzchni produkcyjnej i biurowej siedziby marki w 1984 roku. Pięć lat później Victorinox rozpoczął działalność w nowej branży rozpoczynając produkcję zegarków. Na początku lat dziewięćdziesiątych otworzono pierwsze przedstawicielstwo handlowe w Japonii.

Firma nie zaniechała dalszego rozwoju m.in. tworząc w 1999 roku kolejną serię wyrobów. Tym razem światło dzienne ujrzały walizki i torby podróżne sygnowane logiem Victorinoxa. Przedsiębiorstwo zaczęło funkcjonować na rynku jako prawdziwy gigant, będący liderem wielu branży. Producent otwierał kolejne sklepu firmowe m.in. w USA czy Wielkiej Brytanii. W 2011 roku powstało Swiss Knife Valley Visitor Center w szwajcarskim Brunnen. Poza dużym sklepem firmowym znajduje się także muzeum poświęcone produktom Victorinox. Trzy lata później marka przejęła też innego, wielkiego, szwajcarskiego producenta scyzoryków – firmę Wenger. Victorinox przez lata tworzył również linię odzieży, jednak ostatecznie, w 2017 roku zaniechano dalszej ich produkcji, koncentrując się na głównych produktach kojarzonych z marką.

Dziś Victorinox jest bezkonkurencyjnym liderem światowego rynku scyzoryków. W zasadzie mówiąc „scyzoryk” automatycznie widzi się przed oczami właśnie wyroby szwajcarskiej firmy. Noże producenta znalazły bardzo duże zaczepienie w popkulturze. Najbardziej kojarzony jest chyba z amerykańskim serialem „MacGyver”, w którym pomysłowy bohater uchodził z najgorszych nawet opresji właśnie używając prostego modelu Victorinox Spartan. Wyroby szwajcarskiej firmy przez lata obecności na rynku stały się synonimem jakości i precyzji wykonania, a także jednym z symboli samej Szwajcarii. Scyzoryki marki używane są na całym świecie, a liczba wyprodukowanych egzemplarzy liczona jest w setkach milionów. Popularne victorinoxy używane są przez żołnierzy na zagranicznych misjach, funkcjonariuszy pełniących codzienną służbę, sportowców i podróżników czy mechaników. Wiele osób po prostu nosi je także na co dzień, jako niezawodny element swojego EDC.

Oferta marki stale się rozrasta. Firma wprowadza nowe modele lepiej przystosowane do współczesnych czasów. Mimo to ogromną popularnością cieszą się wciąż klasyczne scyzoryki. Widać to z resztą, gdy producent decyduje się wycofać któryś z kultowych produktów (np. model soldier), co zawsze wywołuje ogromne poruszenie wśród „nożowych” kolekcjonerów i hobbystów. Poza scyzorykami Victorinox produkuje także całą linię noży kuchennych. To jedne z najlepszych noży do kuchni biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. Poza dużymi nożami różnorodnych zastosowań, szwajcarska marka oferuje także małe i śmiesznie tanie modele takie jak słynny „pikutek”. Ten nieduży nóż plastikową rękojeścią od lat ma rzeszę fanów, ceniących go za wyśmienitą ostrość, a także dobrą jakość stali. Sporą część wyrobów Victorinoxa do dziś stanowią zegarki. Także one charakteryzują się wyjątkową jakością, oraz klasycznym, stylowym designem. Również podróżne akcesoria szwajcarskiego producenta cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Walizki, torby czy portfele sygnowane słynnym krzyżem, gwarantują wysoką jakość i wytrzymałość.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór produktów Victorinox. To marka, która przez niemal półtora wieku historii zbudowała sobie niepodważalną pozycję na rynku. Niezależnie więc do czego potrzebujesz scyzoryka niewątpliwie któryś model, z szerokiej oferty producenta, przypadnie Ci do gustu. Nieważne więc czy szukasz zestawu noży do kuchni, dobrego zegarka, czegoś co pozwoli wygodnie przewozić Ci swój bagaż czy może po prostu klasycznego, czerwonego, szwajcarskiego scyzoryka – koniecznie zapoznaj się z ofertą Victorinox.

Czytaj więcejPokaż mniej

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się